Bize ile Bağlan

Yerel

Payas Kalesi: Hatay’ın Tarihi Mirası

Tarih:

/

Yazar:

Payas Kalesi, tarih ve kültür dolu Hatay ilinin zengin tarihine ışık tutan eşsiz bir yapıdır. Tarihi kalıntıları, muhteşem manzarası ve büyüleyici atmosferiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bu kale, Anadolu’nun farklı medeniyetlerinin izlerini taşır ve tarihe yolculuk yapmak isteyen herkes için bir cennettir.

Reklam

Tarihi İzler:


Payas Kalesi, M.Ö. 1. yüzyılda Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından inşa edilmiştir. İlerleyen yıllarda Bizans İmparatorluğu ve Selçuklu dönemi gibi çeşitli medeniyetler tarafından da kullanılmıştır. Kale, geçmişin ihtişamını ve zenginliğini günümüze taşıyan mimari yapıları ile dikkat çeker. Tarihi taş duvarları, kuleleri ve savunma mekanizmaları, kaleyi ziyaret edenleri hayran bırakır.

Muhteşem Manzara:


Payas Kalesi, Akdeniz’in berrak sularının kıyısında yükselir ve eşsiz bir manzaraya sahiptir. Kale duvarlarından çevreyi seyretmek, denizin mavisine ve doğanın yeşiline doyumsuz bir bakış açısı sunar. Ziyaretçiler, gün batımında kalede unutulmaz anlar yaşayabilir ve tarihle doğanın mükemmel uyumunu deneyimleyebilirler.

Kültürel Etkinlikler:


Payas Kalesi, zaman zaman kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapar. Konserler, sergiler, tiyatro gösterileri gibi etkinlikler kalede düzenlenerek tarih ve sanatın buluşma noktası oluşturulur. Bu etkinlikler, ziyaretçilere eğlenceli ve öğretici deneyimler sunar.

Gezi ve Fotoğrafçılık İmkanı:


Payas Kalesi, tarih meraklıları ve fotoğraf severler için oldukça cazip bir destinasyondur. Kaledeki tarihi yapıları keşfetmek, eski dönemlere dair hayal kurmak ve tarihi fotoğraflar çekmek için harika fırsatlar sunar. Aynı zamanda, kale çevresindeki doğal güzellikler ve deniz manzarası, fotoğrafçıların muhteşem kareler yakalamasına olanak tanır.

Reklam

Ulaşım ve Ziyaret Bilgileri:


Payas Kalesi, Hatay il merkezine yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Hatay’a ulaşım oldukça kolaydır ve kaleden ilçe merkezine ulaşım da rahattır. Ziyaretçiler, rehber eşliğinde veya kendi başlarına kaleyi gezebilirler. Kaleden çevredeki diğer tarihi ve turistik yerlere kolaylıkla ulaşmak da mümkündür.

Payas Kalesi, Hatay’ın eşsiz tarihi ve kültürel dokusunu keşfetmek isteyenler için vazgeçilmez bir duraktır. Muhteşem manzarası, tarihi dokusu ve etkileyici atmosferiyle ziyaretçilerini büyüler ve unutulmaz anılar bırakır. Tarihle iç içe bir yolculuğa çıkmak isteyenler, Payas Kalesi’ni seyahat rotalarına eklemeyi ihmal etmemelidir.

Reklam

Gündem

Hatay’da Yeni Kızılay Kan Bağış Merkezi Açıldı

Tarih:

/

Yazar:

WhatsApp Gorsel 2023 11 22 saat 22.01.33 ddf7f09e

Hatay’da 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde yıkılan Kızılay Kan Bağış Merkezi, yeniden hizmete açıldı.

Reklam
Hatay'da Kızılay Kan Bağış Merkezi açılışı

Açılış törenine, Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, Hatay Kızılay İl Başkanı Şükrü Kudret Özbakış, ilçe Kızılay şubeleri, Kızılay birim ve merkezlerinin gönüllüleri ve seçkin davetliler katıldı.

Hatay'da Kızılay Kan Bağış Merkezi açılışı

Açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı Saygılı, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. Saygılı, yeni kan bağış merkezinin, kana ihtiyacı olan hastalara kan temini konusunda önemli bir yere sahip olacağını belirterek, hayırlara vesile olmasını diledi.

Hatay'da Kızılay Kan Bağış Merkezi açılışı

Açılış töreninde konuşan Hatay Kızılay İl Başkanı Özbakış da, yeni kan bağış merkezinin Hatay’a hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış töreninin ardından, Hatay halkı da kan bağışında bulundu.

Kızılay Kan Bağış Merkezi’nin açılmasında emeği geçen tüm bağışçılara, kurum ve kuruluşlara, personele ve gönüllere teşekkür etti.

Reklam

Okumaya Devam Et

Yerel

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş Kırıkhan’da vatandaşlarla bir araya geldi

Tarih:

/

Yazar:

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ KIRIKHAN’DA VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kırıkhan ilçesinde vatandaşlar, muhtarlar ve esnaflarla bir araya geldi.

Savaş, ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalarda, iç göçler sebebiyle bazı ilçelerde nüfusun aniden arttığını, deprem nedeniyle HATSU’nun iş yükünün arttığını, numarataj konusundaki sıkıntıların sorumluluğunun İçişleri Bakanlığına ait olduğunu, önümüzdeki yerel seçimlere değinerek Reyhanlı’da Suriyelilerin belediye başkan adayı çıkarmalarının sürpriz olmayabileceğini, Suriyeli kadınlara bedava sağlık hizmeti verilmesinin Türk vatandaşlarının hastaneye dahi gitmekte zorlanmasına sebep olduğunu, İskenderun’un il yapılması isteğinin Hatay bütünlüğüne zarar verebileceğini ve Hatay’a sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Reklam
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ KIRIKHAN’DA VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. LÜTFÜ SAVAŞ, KIRIKHAN’DA GÜNDÜZ, KARAELMASLI, SÖĞÜTLÜÖZ, ÇAMSARI VE KANGALI MAHALLELERİNDE VATANDAŞLAR, MUHTARLAR VE ESNAFLAR İLE BULUŞTU. (HAKAN SAHİLLİ/HATAY-İHA)

Savaş’ın Kırıkhan ziyareti, Hatay’ın iç göçler ve Suriyeli sığınmacılar gibi önemli sorunlarına dair değerlendirmeleri içermesi açısından dikkat çekti.

Okumaya Devam Et

Yerel

Hatay’da sağlık çalışanları, 11 haftalık hamile doktorun şiddete uğramasına tepki olarak iş bıraktı

Tarih:

/

Yazar:

Hatay'da sağlık çalışanları, 11 haftalık hamile doktorun şiddete uğramasına tepki olarak iş bıraktı2

Hatay’da, dün 11 haftalık hamile Dermatoloji Uzmanı Dr. K.E.K’nin sırası gelmeden muayene olmak isteyen G.T. isimli kadının saldırısına uğramasına tepki gösteren sağlık çalışanları, iş bıraktı.

Hatayda saglik calisanlari 11 haftalik hamile doktorun siddete ugramasina tepki olarak is birakti

Defne Devlet Hastanesi’nde görevli 11 haftalık hamile dermatoloji Uzmanı Dr. K.E.K., sırası gelmeden muayene olmak isteyen G.T. isimli kadın tarafından şiddete uğradı. Saldırının ardından Hatay Tabip Odası ve çok sayıda sendika üyesi sağlık çalışanı, Defne Devlet Hastanesi önünde toplanarak iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde konuşan Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cemil Erbay, “Sağlıkta şiddetin sona ermesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün, Hatay’da, deprem bölgesinde, sağlık hizmeti üretmedik. Sağlıkta şiddet sona erene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

Reklam

İş bırakma eylemi esnasında hastanenin içerisinin boş hali dikkat çekti.

Hatay’da gerçekleşen iş bırakma eylemi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sona ermesi için yapılan bir tepki eylemi olarak değerlendiriliyor.

Reklam
Okumaya Devam Et
Hatay nöbetçi eczaneleri
Reklam

En Çok Okunan