Bize ile Bağlan

Yaşam

Musa Ağacı Özenle Korunuyor

Tarih:

/

Yazar:

Musa Agaci ozenle korunuyor 23 1024x768 1
Musa Ağacı Özenle Korunuyor

Hıdırbey Mahallesi’nde bulunan ve bölgede Hazreti Musa’nın toprağa diktiği asasının “ölümsüzlük suyu” sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne inanılan çınarın bakımı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekiplerince düzenli gerçekleştiriliyor.

Restorasyonu ve rehabilitasyonu da özenle yapılan, çevresinde yürüyüş yolları, çay bahçeleri, kahvaltı mekanları ve yöresel ürünlerin satıldığı stantların bulunduğu doğu çınarı, ihtişamlı görüntüsü ve tarihe tanıklık eden 2 bin yıllık gövdesiyle adeta yıllara meydan okuyor.

Reklam

İlaçlama, budama ve diğer bakımları özenle yapılan tarihi çınarın çevresinde, ağacı çeşitli risklerden korumak için demir korkuluk da bulunuyor.

Çürüyen kısımları da özel bir macunla kaplanan ağacın dış etkenlerden korunması için büyük gayret gösteriliyor.

BOYU 17, GÖVDE ÇAPI 7,5 VE TEPE ÇAPI 35 METRE

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürü Osman Nuri Refik, anıt ağacın korunması ve gelecek nesillere en güzel şekilde bırakılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Reklam

Hatay’da tescilli 11 anıt ağaç bulunduğunu aktaran Refik, kentteki tüm anıt ağaçların bakımlarını ilgili kurumlarla koordineli şekilde düzenli yaptıklarını belirtti.

Refik, periyodik halde “Musa Ağacı”nın çürüyen gövde kısımlarının temizlendiğini ve özel macunla kaplandığını ifade etti.

Ağacın budama, ilaçlama ve gübreleme çalışmalarının da düzenli yapıldığını anlatan Refik, şöyle konuştu:

“Doğu çınarı olarak da adlandırılan bu ağacımızın boyu 17 metre, gövde çapı 7,5 metre, tepe çapı da 35 metredir. İl Müdürlüğümüzce ‘Musa Ağacı’ gibi diğer anıt ağaçların da bakımları düzenli yapılmaktadır. Çürüyen kısımları onarılmakta, kuruyan ve kopma riski olan dalları da budanmaktadır. Yöre halkımız da kutsal sayılan ağacı sahiplenerek bakımına yardımcı olmaktadır. Anıt ağaçlarımız geçmişten günümüze kadar mirasımızdır. Bu mirası da devletimiz 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında koruma altına almaktadır. İsteğimiz, bu kültürel miraslarımız olan anıt ağaçlarımızın gelecek nesillere daha güzel şekilde aktarılmasıdır.”

Reklam

Refik, vatandaşlardan da anıt ağacı “atalarından kalan bir miras” gibi düşünmelerini isteyerek, “Hem doğal hem kültürel hem de inanç bakımından çok önemli bir yere sahip ‘Musa Ağacı’mızı olabildiğince gelecek nesillere daha güzel şekilde aktarmayı çok istiyoruz. İl Müdürlüğü olarak da bunu elimizden geldiğince başarıyoruz. Vatandaşlarımız da kendi mirasları gibi sahip çıkıyor. İnşallah bu şekilde devam eder ve ağacımızı gelecek nesillere güzelce aktarırız.” ifadelerini kullandı.

KOVUKLAR ÖZEL MACUN VE TELLE KAPATILIYOR

Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığında görevli ziraat mühendisi Onur Yıldız da ilkbahar ve sonbaharda ağacın kuruyan dallarını budadıklarını, çevresinde hastalık ve zararlı haşerelere karşı ilaçlama yaptıklarını anlatarak, “Ağaçta bulunan kovuklarda da aşırı nem nedeniyle oluşabilecek mantar hastalıklarını engellemek için kovukları özel macun ve telle kapatıyoruz.” dedi.

Reklam

Şehir dışından kenti gezmeye gelen Ayşe Ağaçdağ, “Musa Ağacı”nı görmekten mutlu olduğunu belirterek, “Her şeyden önce ağacın tarihsel ve değişik bir yanı var. Çok beğendim.” diye konuştu.

İstanbul’dan gelen ziyaretçilerden Elif Deligöz de ağacın görkemli ve geçmişinin gayet büyüleyici olduğunu ifade etti.

MUSA AĞACI”NIN EFSANESİ

Reklam

Rivayete göre, Samandağ sahilinde buluşan Hazreti Hızır ile Hazreti Musa birlikte dağa çıkar. Bu ağacın bulunduğu noktaya geldiklerinde Hazreti Musa elindeki asayı toprağa saplar ve eğilip su içer. Tekrar dönüp baktığında asanın yeşerip fidana dönüştüğünü görür. Halk arasında ölümsüzlük suyundan can bulan fidanın binlerce yılda gelişerek bugünkü halini aldığına inanılmaktadır.

Kaynak: AA

Reklam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel

Hatay’da deprem yardımları bir depoda ele geçirildi

Tarih:

/

Yazar:

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, 6 Şubat depreminden sonra ilçeye gönderilen yardımlar, emniyet güçlerinin yaptığı baskında bir depoda ele geçirildi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, 6 Şubat depreminden sonra ilçeye gönderilen yardımlar, emniyet güçlerinin yaptığı baskında bir depoda ele geçirildi.

Emniyet güçleri, gelen deprem yardımlarının bir depoda istiflendiği ve buradan peyderpey satıldığı yönünde aldığı istihbaratı değerlendirerek, Özerli Mahallesi’nde bir binanın alt katında bulunan depoya baskın düzenledi. Baskında depoda AFAD, TIKA ve çok sayıda uluslararası kuruluşun deprem bölgesine yaptığı yardımlar koliler halinde ele geçirildi.

Reklam
Hatayin Dortyol ilcesinde 6 Subat depreminden sonra ilceye gonderilen yardimlar emniyet guclerinin yaptigi baskinda bir depoda ele gecirildi 2

Depodaki deprem yardımları, 4 ayrı araca yüklenerek Çadırkentte bulunan yardım konteynerine taşındı. Konu ile ilgili soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili 4 şüphelinin arandığı öğrenilirken, geniş çaplı tahkikat başlatıldı.

Hatay’da deprem yardımlarının bir depoda ele geçirilmesi, depremzedeler için büyük bir üzüntü kaynağı oldu. Ele geçirilen yardımların depremzedelere ulaştırılması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Yerel

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay sahillerini temizliyor

Tarih:

/

Yazar:

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay sahillerini temizliyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın 7 ilçesindeki 158 kilometrelik kıyı şeridi boyunca deniz, kıyı ve barınaklarda oluşan çöp ve atıkların temizliğini sürdürüyor.

HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, 80 personel ile düzenli olarak gerçekleştirilen temizlik çalışmaları kapsamında, İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Payas, Samandağ ve Yayladağı ilçelerinde kıyı temizliği yapıyor.

Reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi, son olarak Samandağ Sahil Güvenlik Komutanlığının düzenlediği balıkçı barınağı temizlik çalışmalarına malzeme ve personel desteği verdi.

Hatay Buyuksehir Belediyesi Hatay sahillerini temizliyor 3

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının deniz ve kıyılarımızı temiz tutmak konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı Liman Temizliği Projesi kapsamında Çevlik Balıkçı Barınağında temizlik yapıldı.

Etkinliğe Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra, Samandağ Sahil Güvenlik Komutanlığı, Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü, Çevlik Jandarma Karakol Komutanlığı, Samandağ İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Samandağ Başsavcılığı, Samandağ Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Samandağ CHP İlçe Gençlik Kolları da katıldı.

Hatay Buyuksehir Belediyesi Hatay sahillerini temizliyor 2

Samandağ Balıkçı Barınağı ve kıyı şeridi boyunca yaptığı temizlik çalışmalarına yerel balıkçılar da katıldı.HBB İtfaiye Daire Başkanlığı ve Samandağ Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı Su Altı Arama Kurtarma ekipleri deniz içerisinde atık toplama dalışları yaptı. Sahil ve balıkçı barınağı çevresindeki çöp ve atıklar da temizlendi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları, Hatay ilinin çevre koruma ve temizlik konularındaki kararlılığını gösteriyor. Bu çalışmalar, gelecek nesiller için daha temiz, sağlıklı bir çevre bırakmak, denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek ve oluşan kirliliği temizlemek amacıyla yürütülüyor.

Reklam

Okumaya Devam Et

Yerel

Tüccar “3 TL’den alırım” deyince tepki gösteren çiftçi, limon ağacını söktü

Tarih:

/

Yazar:

TÜCCAR "3 TL'DEN ALIRIM" DEYİNCE TEPKİ GÖSTEREN ÇİFTÇİ, LİMON AĞACINI SÖKTÜ

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde tüccarın tarlada limona 3 TL değer biçmesine kızan çiftçi ağaç sökerek tepki gösterdi.

Reklam

Bereketli topraklarıyla birçok meyve ve sebze yetişen Hatay’da narenciye hasadı başladı. Dörtyol ilçesi Yeniyurt Mahallesi’nde çiftçiler aylardır verdikleri emeğin karşılığında hasada başladı. Bölgede çiftçilik yapan Doğan Atılgan, tüccarın 3 TL’lik teklifi karşısında neye uğradığını şaşırdı. Atılgan, 4 yıldır emek verdiği ağaçlarını tüccara ‘size yar etmem’ diyerek söktü ve bu anları sosyal medyada paylaştı.

TÜCCAR "3 TL'DEN ALIRIM" DEYİNCE TEPKİ GÖSTEREN ÇİFTÇİ, LİMON AĞACINI SÖKTÜ

Doğan Atılgan, limonunu 3 TL’lik teklife satacağına odun yapacağını ifade ederek “Ben bu limonları 4 senedir yetiştiriyorum. Tüccar getirdim, dalında 3 liraya verirsen alırım. Utanmaz herif hiç yüzü kızarmadan 3 lira teklif ediyor. Ona vereceğime 3 liraya odun yapar kullanırım. Limonun güzelliğine bak yıllardır emek veriyorum, 3 Lira para biçiyor ona vereceğime söker odun yaparım daha iyi. Ona da yar etmem” dedi.

Reklam

Okumaya Devam Et
Hatay nöbetçi eczaneleri
Reklam

En Çok Okunan