Bize ile Bağlan

İş Dünyası

Mehmet Alakuş hatay.com’da Gündeme Damga Vuran Açıklamalarda Bulundu

Tarih:

/

Yazar:

mehmet alakus hatay comda konustu

Mehmet Alakuş hatay.com’da… HESOB’da Değişim Şart

Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı ve HESOB Başkan Adayı Mehmet Alakuş hatay.com’da gündeme damga vuran açıklamalarda bulundu.

Ahmet Yetişen ve Necdet Sahil’in sorularını yanıtlayan Alakuş, HESOB’da değişimin şart olduğunu kaydederek, değişimin olması için aday olduğunu belirtti.

Reklam

Alakuş, programda yaptığı konuşmada; “2018’de benim adım HESOB adaylığı için geçti. O gün henüz şartlar oluşmadı. Ben o dönem Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanlığına yeniden seçildim. O zamandan bu yana HESOB’u takipteydim. Bir boşluk olduğunu gördüm. Danıştığım büyüklerim de değişim gerektiğini belirtti. 70 oda vardı, İskenderun’da bir oda kongresini yapamadı ve 69 odaya düştü. Seçimde 500 civarında katılım olacaktır. Beni adaylıktan vazgeçirmek için manevra yaptılar. Liste dahi yapamaz, seçime giremez dediler. Ama beni tanıyanlar bu seçimden geri çekilmeyeceğimi bilirler. Koltuk benim umurumda değil. Ben hizmet yapmaya geliyorum.

Seçime Siyaseti Bulaştırmam

İzzettin Yılmaz da Lütfü Savaş da benim abimdir. İzzettin Yılmaz’ın benim karşımdaki aday ile poz vermesi hoş değil. Beni de çağır aynısını yap. O zaman sıkıntı olmaz. Benim bu konuda herhangi bir siyasetçiden talebim olmadı. Ben siyaseti bu işe bulaştırmam. Ben o koltuğa geldikten sonra birilerine borçlu olmak istemiyorum. Projeyi yapıp önüne götürünce dimdik durmak istiyorum.

Mevcut başkan esnafı AVM’ye ezdirmem dedi. Yaygara kopardık. Ben gerekirse HESOB binasını satarım, yine de AVM’yi yaptırmam dediler. Ama AVM yapıldı. Be oldu da biz davamızı geri çektik. Kamuoyu bunu merak ediyor. 8 yıldır gözlemliyorum. Değişen yok. Allah korusun biri ölürse değişim oluyor. 30-40 yıldır seçim olmamış. Bu zinciri şimdi kıramazsak bir 40 yıl daha başka aday olmayacak. Yine kapalı kapılar ardında liste belirlenip tek adayla seçim olacak.

Reklam

HESOB Bütçesini 3 Ayda Bir İlan Edeceğiz

8 yıldır oda başkanıyım. Şimdiye kadar HESOB Başkanı’nın bizi çağırıp oda sorunlarını tespit edin, biz de toplanalım üst yöneticilere sorunları aktaralım demediler. Ben adaylığımı açıkladığım dönemde tüm ilçelerdeki oda başkanları Pazar günü zoraki topladılar. Şimdiye kadar esnafın sorunları için toplanmayan başkanlar seçim için toplandı. Benim gözüm koltukta değil. Seçildiğim andan itibaren hizmete geliyorum. Seçildiğim zaman oda başkanlarından mal tablo isteyeceğim. Her 3 ayda bir mali bütçeyi açıklayacağım. Mevcut HESOB’un bütçesini bilmiyorum. Ben 8 yıldır oda başkanıyım. 30 yıllık oda başkanına da sordum. O da bilmediğini söyledi. Bu konuya son vereceğiz.

Projelerimizle Geliyoruz

Adliye yanındaki arazide akıllı bir bina yaparak Antakya-Defne-Serinyol’daki oda başkanlarını burada toplayabiliriz. O zaman oda başkanlarının kira derdi olmaz ve üretmeye, proje yapmaya odaklanırlar. Ben küçücük odada dev fuarlar organize ettim. Bir diğer projemiz de Yayladağı sanayi sitesi. Türkiye’nin en ucuz sanayi sitesini esnafa vereceğiz. 176 adet biner metrelik tapu hazırlandı. 350 dönümlük alan hazırlandı. Proje taslağı hazır. En büyük proje İskenderun’daki sanayi sitesidir. Defne de öksüz bırakıldı. Orada da vekillerimizi yanıma alarak bir sanayi sitesi yapacağız.

ATSO Yardımının Zamanlaması Manidar

ATSO’nun odalara yapma kararı aldığı yardım kararının zamanlaması manidar. Odalara yardım yapılsın. Benim odama da verin eğer bütçeniz varsa. Ama hem zamanlama olarak hem de borçlanma ile yardım yapılacağı için buna karşıyım. Bütçeniz yok, borçlanma ile yardım yapılacak. Oda başkanlarına verilen yemek de aynı şeklide. Zamanlama olarak seçime müdahale olarak algılanıyor.

Reklam

Şoför esnafının sorunları çok fazla. 1 ayda gider 49 bin lira, geliri ise 38 bin lira. Her ay zarar var. Yaşı geçen araçların değişmesi lazım. Bir otobüs 2 Milyon TL. Esnaf bu aracı nasıl alacak. Bunun için özel bir kredi imkanı verilmelidir. Bu diğer esnaflar için de aynı. Bunlar için HESOB ne yaptı şimdiye kadar. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren esnaflarımıza yönelik projeler ile çalışmalarımızı hızlandıracağız. Buradan tüm oda başkanlarımıza ve yönetimlerimize de çağrıda bulunuyorum. Bize oy versinler ve çorbada tuzları olsun” ifadelerini kullandı.

Reklam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Shell Türkiye, depremzede vatandaşların hayatlarına dokunmaya devam ediyor

Tarih:

/

Yazar:

SHELL TÜRKİYE, DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN HAYATLARINA DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR

Asrın felaketinden etkilenen vatandaşlara desteklerini sürdüren Shell Türkiye, afet bölgesinde 20 farklı noktada kurduğu merkezlerle çocukların, gençlerin ve kadınların yanında olmaya devam ediyor.

Shell Türkiye, 6 Şubat depremlerinin ardından iyileşme ve kalkınma için çocuklar, gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun ihtiyaçlarına yönelik özel olarak tasarlanmış sosyal ve duygusal destek programları sunuyor. Bu çerçevede Shell, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) ile güçlü bir dayanışma ağı oluşturdu. Aynı zamanda Kadınların Elinden sosyal girişimi iş birliğiyle depremden etkilenen kadın girişimcilerin ürünlerini Shell Select Marketlerde satışa sunarak, gelir elde etmelerinde rol alıyor.

Reklam
SHELL TÜRKİYE, DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN HAYATLARINA DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR

Hatay Aşağı Ekinci 1 Konteyner Kent’te TEGV iş birliğiyle kurulan Shell Öğrenim Birimi, Belen’deki Basketbol Köyü Konteyner Kent’te TOG iş birliğiyle kurulan Shell Destek Merkezi ve Hatay – İzmir Konteyner Kent’teki TKDF Shell Mor Yerleşkenin açılışları 7 Eylül tarihinde yapıldı.

SHELL TÜRKİYE, DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN HAYATLARINA DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR

Açılışlar sebebiyle düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, başlattıkları dayanışma hareketinin güçlenerek devam ettiğine işaret ederek, “6 Şubat depremlerinden sonra tabii ilk tepkimiz insanların enkaz altından çıkarılabilmesi, çıkanların da hayatlarını sürdürebilmesi için bölgenin enerji ve akaryakıt ihtiyacını karşılamak yönünde oldu. Bu yönde çok yoğun çalıştık. O dönemde ayrıca diğer ürünlerimizle de ve maddi olarak da destekte bulunmaya çalıştık. Sonraki dönemde de daha kalıcı olarak daha uzun vadeli neler yapabiliriz diye baktığımızda bölgede en çok etkilenen kesimlerin; çocuklar, gençler ve kadınlar olduğunu gördük. Bu çerçevede de 3 tane sivil toplum kuruluşuyla çalıştık. Bunlarla beraber 4 ilimizde 20 noktada psikolojik ve sosyal destek eğitim merkezleri kurma kararı aldık. Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’yla bu noktaları oluşturduk. Bugünkü açılışlarda birkaç güzel örneğini görme şansımız oldu. Tabii her bu bölgeye geldiğimiz gibi bir yanda ağır bir hüzün ama öbür taraftan da ileriye doğru ümit hissediyoruz. Bu merkezlerin çalıştığını görmek, çocuklara, kadınlara, gençlere faydalı olduğumuzu görmek bizi mutlu ediyor” dedi.

SHELL TÜRKİYE, DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN HAYATLARINA DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR

Shell Türkiye, afet bölgesinde iyileşme ve dönüşüm için çalışıyor

Shell, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliğiyle, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya’daki konteyner kentlerdeki toplam 12 öğrenim biriminin 8’i tamamlandı, 4’ü ise kurulma aşamasında. Bu merkezlerde çocuklara eğitim ve sosyal etkileşim imkanları sunarak iyileşme sürecine katkı sağladıklarını belirten TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı “ Shell Türkiye ile birlikte bir süredir deprem bölgesinde konteyner kentlerde öğrenim birimleri açmak üzere çalışmaları sürdürüyorduk. Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Antakya’da Hatay’da toplam 12 öğrenim biriminin 8 adedinin kurulumu tamamlandı. 4’ünün planlaması ve kurulum aşaması devam ediyor” diye konuştu.

SHELL TÜRKİYE, DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN HAYATLARINA DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR

Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, Kahramanmaraş ve Hatay’da 6-17 yaş ve 18-25 yaş arasındaki çocuklar ve gençler için Shell Türkiye iş birliğiyle 2 destek merkezi kurulduğunu ifade ederek “Bugün şuanda Hatay’da Belen’deyiz. Belen’de Türkiye Toplum Gönüllüleri Vakfı destek merkezinin açılışındayız. Bu merkezi Shell Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleştirdik. Depremin birinci gününden beri bölgedeyiz” şeklinde konuştu.

SHELL TÜRKİYE, DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN HAYATLARINA DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR

Shell Türkiye ile birlikte 6 Mor Yerleşke kuruldu

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Shell Türkiye iş birliğiyle Hatay ve Malatya’da 6 Mor Yerleşke kurulduğunu ve bu merkezlerin kadınlara güvenli bir alan sunduğunu ifade ederek, “Bu bölgede 6 yerleşke yapıyoruz, bu 6 yerleşkenin tamamını finanse etti Shell Mor Yerleşkenin ana işlevi kadınların, yaşlıların, engellilerin ve çocukların bu süreçte güvenli alanlar içerisinde yer almasıydı. Shell ile 1 yıllık bir birlikteliğimiz olacak. Bu 1 yılda Mor Yerleşkelerde bu güvenli alanlarda kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler yararlanacak” ifadelerini kullandı.

Reklam

Okumaya Devam Et

Yerel

Havalimanı aynı yere yeniden inşa edilecek.

Tarih:

/

Yazar:

Ulaştırma Bakanından Hatay Havalimanı ile ilgili açıklama Hatay Havalimanı'nı yeniden yapacağız"

Havalimanı aynı yere yeniden yapılacak.

Reklam

“Ulaştırma Bakanından Hatay Havalimanı ile ilgili açıklama
Hatay Havalimanı’nı yeniden yapacağız”
Bakan Uraloğlu, depremde zarar gören yolları çok hızlı bir şekilde onardıklarının altını çizerek, Hatay Havalimanı’na şu an boş uçakların indiğini, dolu uçakların kalkabildiğini vurguladı.

Projemizi tamamladık.


Uraloğlu, şöyle devam etti:
“Projemizi yaptık. Şimdi hızlıca ihalesini yapıp havaalanını yeniden yapacağız. Aynı yere yapacağız maalesef. Çünkü başka bir yer yok orada. Havaalanı yapılabilecek yakın civarda İskenderun dahil başka bir yer yok. Ama ya ben bunu tecrübe ettik niye bir daha deniyoruz derseniz şöyle bir örnek vereyim. Artık yaklaşım olarak Rize’deki ve Ordu Giresun’daki havaalanı yaklaşımıyla denizin içerisine nasıl yapmışsak burada da Amik Gölü’nün içerisine aynı mantıkla yapacağız.”

Reklam
Okumaya Devam Et

Gündem

Hatay Gazeteciler Cemiyeti, Hatay Valisi Masatlı’yı Ziyaret Etti

Tarih:

/

Yazar:

Hatay Gazeteciler Cemiyeti, Hatay Valisi Masatlı’yı Ziyaret Etti: Destek ve Dayanışma Mesajları

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nihat Mazmanoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlyas Bayraktar ve cemiyet üyeleri Mustafa Çolakoğlu, Ahmet Çelik ve Merve Güngör, Hatay Valisi Mustafa Masatlı’yı makamında ziyaret etti. Ziyaret, Hatay’ın yaşadığı felaket sonrası toparlanma çabalarına ve yerli firmalara verilen destek mesajlarıyla doluydu.

Deprem Sonrası Dayanışma ve İlerleme Sözü

Vali Mustafa Masatlı, ziyaret sırasında Hatay’ın enkaz altından ve tozdan kurtulma çalışmalarının önemine vurgu yaptı. %50’si tamamlanan enkaz kaldırma sürecinin yanı sıra devletin bütün imkanlarıyla Hatay’ın ve deprem bölgelerinin yanında olduğunu açıkladı. Vali Masatlı, yıkım, yapım ve alım  işlerinde yerli firmaların desteklediğini fakat ihalelerde yabancı firmalardan 2-3 kat yüksek fiyat vermelerinden dolayı ihaleler yabancı firmalara gittiğini asıl amaçlarının yerli firmalara çalışmak istediklerini söyledi.

Hatay’ın Yeniden İnşasında Gazetecilerin Rolü

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nihat Mazmanoğlu ise, Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın liderliğinde Hatay’ın yeniden inşasına önemli bir katkı sağlayacaklarını belirtti. Mazmanoğlu, cemiyet üyeleri olarak Hatay’ın eski sokaklarını tasvir eden özel bir tabloyu hediye ederek dayanışma ve işbirliği mesajlarını iletti.

Reklam

Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin ziyareti, yerli firmalara destek ve deprem sonrası dayanışma vurgularıyla önemli bir anlam taşıdı. Vali Masatlı’nın ve cemiyet üyelerinin sözleri, bölgenin toparlanma sürecine yönelik umutları ve çabaları yansıttı.

Reklam
Okumaya Devam Et
Hatay nöbetçi eczaneleri
Reklam
payashaberajansi 1706733089962801
Gündem 4 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katılımıyla TOKİ Konutları için Kura Çekimi Yarın Saat 16:00’da Online olarak Gerçekleştirilecek

Kırmızı Sade Ekonomi Haber Manşeti Youtube Küçük Resmi 20240121 212832 0000
Gündem 4 ay önce

Antakya’da Yeni Anket Sonuçları: Mehmet Kanlı %57 Destekle Zirvede

IMG 20240121 WA0056
Siyaset 4 ay önce

Antakya’nın Geleceğine Yön Vermeye Aday: Mehmet Kanlı’nın Liderlik Yolculuğu

IMG 20240101 WA0009
Siyaset 5 ay önce

KIZILAY HATAY YENİ YILA EBEVEYNLERİNİ KAYBEDEN ÇOCUKLARLA BİRLİKTE GİRDİ

hatayinternet tv 1703023952908819
Siyaset 5 ay önce

AK Parti’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının geçmiş dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum olacağı iddiası kulislere bomba gibi düştü

WhatsApp Görsel 2023 12 14 saat 12.46.29 4b49b0be
Yerel 5 ay önce

BAŞKAN YILMAZ; “TARİHİ UZUN ÇARŞIMIZI ESNAFIMIZLA EL ELE OMUZ OMUZA YENİDEN ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTURACAĞIZ.”

WhatsApp Görsel 2023 12 18 saat 12.48.46 bbd0f5b6
Yerel 5 ay önce

ANTAKYA BELEDİYESİ YOL ONARIM VE YENİLEME ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

WhatsApp Image 2023 12 19 at 12.06.33
Yerel 5 ay önce

HATAYLI ÇOCUKLAR KEYİFLİ VE EĞİTİCİ ZAMAN GEÇİRİYOR

nihat mazmanoğlu
Siyaset 5 ay önce

Nihat Mazmanoğlu Aday Adaylığını Açıkladı

1700930414843 f xvmgvx 0 aarpd 1
Gündem 6 ay önce

Sağlam binalar bile yıkılabilir: “Türkiye çapında ilk defa bir yerleşim yeri ‘rezerv bölge’ ilan edildi”

image
Gündem 6 ay önce

AYBÜKE ÖĞRETMEN OLDUM BEN FİLMİNİN MUHTEŞEM GALASI!!!

WhatsApp Gorsel 2023 11 22 saat 22.01.33 ddf7f09e
Gündem 6 ay önce

Hatay’da Yeni Kızılay Kan Bağış Merkezi Açıldı

IMG 20231117 WA0024
Magazin 6 ay önce

İbrahim Akbaba’nın Yapımcılığını Üstlendiği “Çingene Kızı” Filminin Çekimleri İstanbul’da Sürüyor

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ KIRIKHAN’DA VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ
Yerel 8 ay önce

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş Kırıkhan’da vatandaşlarla bir araya geldi

Hatay'da sağlık çalışanları, 11 haftalık hamile doktorun şiddete uğramasına tepki olarak iş bıraktı2
Yerel 8 ay önce

Hatay’da sağlık çalışanları, 11 haftalık hamile doktorun şiddete uğramasına tepki olarak iş bıraktı

En Çok Okunan