Bize ile Bağlan

Gündem

HATAY AYAĞA KALKIYOR

Tarih:

/

Yazar:

Adını taşıyan vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Ayhan Kara tarafından, “HATAY’DAKİ ve HATAYLILARIN KURDUĞU TÜM SİVİL ÖRGÜTLERE ÇAĞRI” söylemi ile başlayan, “Hatay Ayağa Kalkıyor” sloganıyla yaşama geçirilen ÇATI STÖ kurma çalışmasının ilk etabı 17 Temmuz 2023, Pazartesi günü, Antakya Organize Sanayi Toplantı Salonunda 100’ü aşkın sivil örgüt ve platformun katılımıyla gerçekleşti. Çeşitli sosyal medya aracılığıyla paylaşılan ve Zoom üzerinden de online katılımın sağlandığı toplantıda tüm katılımcılar düşüncelerini dile getirdiler. STÖ temsilcileri yaptıkları konuşmalarda Hatay’da yaşanan facianın, oluşan yıkımın ve acının bir an önce izlerinin silinmesi, rehabilite edilmesi ve yaşamın yeniden kurulması için güç birliğine hazır olduklarını beyan ettiler.


Açış konuşmasında elim faciaya değinen Kara, “depremin büyüklüğünü tabiat belirliyor ancak şiddetini, yıkım gücünü bizler belirliyoruz, can kayıplarına sebep olan faktörlerin masaya yatırılmaması ve ders çıkarılmaması durumunda aynı acıları tekrar tekrar yaşayacağız” dedi. Yaşanan yıkımın tarifinin imkansız olduğunu ve enkazdan kurtulduğu halde, ruhunu enkaz altında bırakmış bir çok insanın normal yaşama dönme çabalarına ortak olacaklarını belirten Kara, depremde yakınlarıyla birlikte kimi uzvunu kaybeden vatandaşların da rahat bir yaşam sürebilmesi için şehir planlanırken ENGELLİ HAKLARINI gözetmek gerektiğini vurguladı.
6 ve 20 Şubat depremleriyle neredeyse tamamen enkaza dönen Hatay’ı, insanı, doğası, kültürü, sanatı, tarımı, sporu, turizmi, sanayisi ve ekonomisiyle, eski ruhuyla ama yenilenmiş, tazelenmiş ve güçlenmiş bir şekilde ayağa kaldırmak için bir araya gelineceğini ifade eden Kara; “Bunu bizler başaracağız, bizler; ORTAK ACILARI olanlar, ORTAK KAYGILARI ve her şeyden önemlisi ORTAK UMUTLARI olan bizler ayağa kalkacak ve şehrimizi ayağa kaldıracağız. Bu amaçla Hatay’daki tüm VAKIF, DERNEK ve PLATFORMLARI birer temsilciyle “HATAY AYAĞA KALKIYOR” grubuna davet ediyoruz. Güç birliğine vesile olacak ÇATI ÖRGÜT memleketlimiz ve memleketimiz için hayati tüm meselelerde önemli bir aktör olacak. Muhataplarıyla, çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten etkin STÖ temsilcilerinin katılımıyla KURULACAK bir KOMİSYON üzerinden görüşmeler yapacak olan ÇATI STÖ aynı zamanda ALT KOMİSYONLAR kurarak başta Şehir Planlama, Halk Sağlığı, Ruh ve Beden Sağlığı, Tarihi ve Kültürel Miras, Tarım ve Doğal Yaşam, Hukuk vb. alanlarında ÇALIŞTAYLAR düzenleyecek, sorun ve çözümlere ilişkin raporlar hazırlayacak, kamuoyu ve ilgili birimlerle paylaşacak ve uygulamanın takipçisi olacaktır.

Kara, kısa bir süre önce Hatay’a atanan Vali Mustafa Masatlı’yı, Hatay Ortak Meselemiz Derneği Yönetim Kurulu olarak ziyaret ettiklerini, görüşmede ÇATI STÖ’den söz ettiklerini , oluşumun memnuniyetle karşılandığını belirtti ve sivil örgüt temsilcileriyle devlet organlarının uyum içinde, el ele ve birbirini tamamlayacak şekilde hareket etmeleri durumunda Hatay’ı eski günlere daha doğru ve hızlı bir şekilde döndürebileceklerinin altını çizdi. 2300 yıllık bir tarihsel sürece sahip Hatay’ın, ÇALAKALEM bir planlamayla, bu birikime uygun olmayan acele ve özensiz bir tutumla ayağa kaldırılamayacağına vurgu yapan Kara, “ilimizi sadece mimari açından ele alırsak mutsuz insanların yaşadığı güzel bir şehir inşa ederiz” dedi. ÇATI STÖ’nün deprem sonrası Hatay’ın manevi ve fiziki yönleriyle yeniden inşasında söz alacağını dile getirdi.


Toplantıdan sonra da, bu girişime olağanüstü ilginin devam ettiğini, yeni STÖ’lerin oluşuma katılmasıyla girişimin daha da güçleneceğini ve çok güçlü bir iradeyi ortaya koyacağını, Hatay sevgisi, bilim ve vicdanla harmanlanınca ortaya çıkacak şehrin ulusal ve uluslararası arenada parmakla gösterilecek, gıptayla bakılacak bir şehir olacağına vurgu yaptı. Kara, sırf bu toplantıya katılmak için Adana, Mersin, Ankara, İstanbul ve Düzce’den gelen temsilcilerin, birlik adına ve Hatay’ın geleceğine dair umudunu arttırdığını ifade etti. Kısa bir süre içinde de bu oluşuma dair ortak bir deklerasyon yayınlanacağını ifade eden Kara, henüz oluşuma katılmamış olan sivil örgüt ve platformlara da güç birliği çağrısında bulundu: “Manevi, kültürel, beşeri ve maddi olarak sahip olduğumuz her şeyi göz bebeğimiz Hatay’a borçluyuz, borcumuzu ödeme zamanı geldi, bu sorumluluk ve bilinçle hareket edersek, her birimiz imkanımız doğrultusunda katkı sunarsak ilimize karşı görevimizi layıkıyla yerine getirmiş oluruz”.

Reklam

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katılımıyla TOKİ Konutları için Kura Çekimi Yarın Saat 16:00’da Online olarak Gerçekleştirilecek

Tarih:

/

Yazar:

payashaberajansi 1706733089962801

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından TOKİ tarafından yapılan ve tamamlanan deprem konutlarının hak sahiplerine teslimi için kura çekimi heyecanı dorukta. 1 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan kura çekimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 11 ilde eş zamanlı online olarak saat 16:00’da gerçekleştirilecek.

Reklam
Deprem konutları Antakya

Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan vatandaşlar için umut verici bir adım olan deprem konutlarının inşası tamamlandı. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yapımı tamamlanan 46 bin konutun kura çekimi için hazır olduğunu açıkladı. Kura çekimi ile 41 bin konut şehir merkezlerinde, 5 bin konut ise köylerde sahiplerini bulacak.

Karaloğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu kapsamda 1 Şubat saat 16.00’da ilk kura törenini yapacağız. 41 bini şehir merkezlerinde, 5 bini de köylerde olmak üzere 46 bin konutumuz kura çekimi için hazır. İnşallah 1 Şubat’ta kuraları çekeceğiz ve 6 Şubat itibarıyla da anahtar teslimine başlayacağız” şeklinde konuştu.

Kura sonuçları, 2+1 ve 3+1 tipi konutlar için sorgulama ekranından erişilebilecek. Bu adım, depremzedelerin yeni yaşamlarına başlamaları için önemli bir adımı temsil ediyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Gündem

Antakya’da Yeni Anket Sonuçları: Mehmet Kanlı %57 Destekle Zirvede

Tarih:

/

Yazar:

Kırmızı Sade Ekonomi Haber Manşeti Youtube Küçük Resmi 20240121 212832 0000

Antakya’da gerçekleştirilen son anket, seçmenin tercihlerinde önemli bir değişikliği ortaya koydu. İzzettin Yılmaz %15, Emrullah Gülen %12, Ramazan Alpaslan %16 destek alırken, en dikkat çeken isim Mehmet Kanlı oldu. Kanlı, %57’lik destekle adeta zirveye tırmanarak seçmenin güvenini kazandı.

Reklam
20240121 212601 0000

Mehmet Kanlı’nın %57’lik destek oranı, Antakya’daki seçim dinamiklerini kökten değiştirebilecek bir etki yaratıyor. Seçmenin büyük çoğunluğunun tercihi olan Kanlı, anket sonuçlarıyla Cumhur İttifakı içinde önemli bir liderlik potansiyeli taşıdığını bir kez daha kanıtlıyor.

Kanlı’nın liderlik yetenekleri ve Antakya’da sağladığı geniş destek, 31 Mart seçimlerinde aday olması gereken ismin açık ara farkla Mehmet Kanlı olduğu şeklinde yorumlanıyor. Şehirdeki seçmenler, Kanlı’nın vizyonu ve çözüm odaklı yaklaşımına duydukları güvenle, Antakya’nın geleceğine yönelik umutlarını arttırıyor.

IMG 20240121 WA0048

31 Mart seçimleri, Antakya’da önemli bir dönemeç olacak gibi görünüyor. Mehmet Kanlı’nın %57’lik destekle liderlikteki pozisyonu, şehrin yönetiminde gerçekleşebilecek değişimler konusunda büyük bir beklenti yaratıyor. Şehirdeki siyasi atmosfer, Kanlı’nın liderliğindeki Cumhur İttifakı’nın Antakya için yeni bir başlangıç olabileceği yönünde güçlü sinyaller veriyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Siyaset

AK Parti’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının geçmiş dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum olacağı iddiası kulislere bomba gibi düştü

Tarih:

/

Yazar:

hatayinternet tv 1703023952908819

AK Parti’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının geçmiş dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum olacağı iddiası kulislere bomba gibi düştü.

Hatay’da AK Parti’den çok sayıda aday adaylığı başvurusu yapıldı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’a çok önem verdiği ve Hatay’ı çok güvendiği bir isme teslim ederek kenti kalkındırmayı hedeflediği öğrenildi.

Reklam

ORC Araştırma’nın Genel Müdürü Mehmet S. Pösteki, AK Parti’nin İstanbul adayının Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu olacağını iddia etti.

Pösteki’nin açıklamalarına göre diğer büyükşehirlerdeki adaylar şu şekilde: İzmir: Hamza Dağ Antalya: Menderes Türel Hatay: Murat Kurum Pösteki, bu bilgileri “AK Parti’li üst düzey isimlerden ve Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından aldığını” belirtti. Seçim takvimine yaklaşırken bu iddialar, siyasi gündemi hareketlendirecek gibi duruyor. Bilindiği üzere Kurum’un adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de geçiyordu.

Reklam
Okumaya Devam Et
Hatay nöbetçi eczaneleri
Reklam
payashaberajansi 1706733089962801
Gündem 4 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katılımıyla TOKİ Konutları için Kura Çekimi Yarın Saat 16:00’da Online olarak Gerçekleştirilecek

Kırmızı Sade Ekonomi Haber Manşeti Youtube Küçük Resmi 20240121 212832 0000
Gündem 4 ay önce

Antakya’da Yeni Anket Sonuçları: Mehmet Kanlı %57 Destekle Zirvede

IMG 20240121 WA0056
Siyaset 4 ay önce

Antakya’nın Geleceğine Yön Vermeye Aday: Mehmet Kanlı’nın Liderlik Yolculuğu

IMG 20240101 WA0009
Siyaset 5 ay önce

KIZILAY HATAY YENİ YILA EBEVEYNLERİNİ KAYBEDEN ÇOCUKLARLA BİRLİKTE GİRDİ

hatayinternet tv 1703023952908819
Siyaset 5 ay önce

AK Parti’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının geçmiş dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum olacağı iddiası kulislere bomba gibi düştü

WhatsApp Görsel 2023 12 14 saat 12.46.29 4b49b0be
Yerel 5 ay önce

BAŞKAN YILMAZ; “TARİHİ UZUN ÇARŞIMIZI ESNAFIMIZLA EL ELE OMUZ OMUZA YENİDEN ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTURACAĞIZ.”

WhatsApp Görsel 2023 12 18 saat 12.48.46 bbd0f5b6
Yerel 5 ay önce

ANTAKYA BELEDİYESİ YOL ONARIM VE YENİLEME ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

WhatsApp Image 2023 12 19 at 12.06.33
Yerel 5 ay önce

HATAYLI ÇOCUKLAR KEYİFLİ VE EĞİTİCİ ZAMAN GEÇİRİYOR

nihat mazmanoğlu
Siyaset 6 ay önce

Nihat Mazmanoğlu Aday Adaylığını Açıkladı

1700930414843 f xvmgvx 0 aarpd 1
Gündem 6 ay önce

Sağlam binalar bile yıkılabilir: “Türkiye çapında ilk defa bir yerleşim yeri ‘rezerv bölge’ ilan edildi”

image
Gündem 6 ay önce

AYBÜKE ÖĞRETMEN OLDUM BEN FİLMİNİN MUHTEŞEM GALASI!!!

WhatsApp Gorsel 2023 11 22 saat 22.01.33 ddf7f09e
Gündem 6 ay önce

Hatay’da Yeni Kızılay Kan Bağış Merkezi Açıldı

IMG 20231117 WA0024
Magazin 6 ay önce

İbrahim Akbaba’nın Yapımcılığını Üstlendiği “Çingene Kızı” Filminin Çekimleri İstanbul’da Sürüyor

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ KIRIKHAN’DA VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ
Yerel 8 ay önce

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş Kırıkhan’da vatandaşlarla bir araya geldi

Hatay'da sağlık çalışanları, 11 haftalık hamile doktorun şiddete uğramasına tepki olarak iş bıraktı2
Yerel 8 ay önce

Hatay’da sağlık çalışanları, 11 haftalık hamile doktorun şiddete uğramasına tepki olarak iş bıraktı

En Çok Okunan