Bize ile Bağlan

Dünya

BERLİN’DE DEPREM VE HATAY GERÇEĞİ ANLATILDI.

Tarih:

/

Yazar:

Antik Antakyalılar Derneği’nin davetlisi olarak Berlin’e Hatay Kültür Sanat Edebiyat Platformu adın gelen eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı, Tiyaro 28’in salonunda Platformun hazırladığı Hatay ve Deprem Gerçeği kitabını tanıttı. MKÜ İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Sedat Cereci’nin ve Sibel Tekin’in hazırladıkları iki belgesel gösterildi.

Reklam


Açılış konuşmasını yapan Macit Şahyazıcı, “Öyle bir şehirde doğum ki içinde her milletten insan vardır. Öyle bir şehirde doğdum ki kapılarında kilit yoktu. Öyle bir şehirde doğdum ki Mariya Teyzenin oğlu Rizkullah, Muhammet Amcanın oğlu Ali, Yakup Amcanın kızı Leyla, Nazire Teyzenin oğlu Ohannes, Mikail Amcanın kızı Diana, Yahya Amcanın oğlu Ishak vardır. Bu saydığım insanların hepsi doğduğum şehirde bir arada yaşarlar. Sebepsiz yere seversin doğduğum şehri. Anadolu hamurunu kaybetmeyen tek büyük şehirdir.” dedi. Antik Antakyalılar Derneği Başkanı Nihat Sorgeç de, “Deprem şehirlerimizi yıktı. Yakınlarımızı, dostlarımızı aramızdan aldı. Büyük yıkıma karşı dayanışmayla ayağa kalkıp kadim şehirlerimizi yeniden kuracağız. Dernek olarak bu konuda Hatay Kültür Sanat Edebiyat Platformu’yla da dayanışma içinde olacağız.” dedi ve sözü Müslüm Kabadayı’ya verdi.

Hatay’ ın Amik Ovası, Amanos Dağı ve Asi Nehri’yle yaşam kaynağı olduğunu, diğer yandan da Ölüdeniz-Doğu Anadolu-Kıbris zonlarının birleştiği coğrafyada olması nedeniyle büyük depremlere maruz kaldığına dikkat çeken Kabadayı şunları dile getirdi: “Hatay doğal zenginlikleri kadar tescilli ve tescilsiz kültür varlıkları bakımından da uygarlık beşiğidir. Kendini yeniden üretmeyi başaran Hatay halkı, 6 ve 20 Şubat depremlerinde %85 oranında zarar gördü. 1000’i aşkın kültür varlığının 72’si ayakta kalmışken, ekonomik-kültürel-sanatsal ve toplumsal yaşamın ortaklaştığı 307 hektarlık sit alanının hızla yürünebilir şehir haline getirilmesi şart. Amik Ovası ve diğer tarım alanları kesinlikle yapılaşmaya açılmamalıdır.

Amanos ormanları Gılgamış destanındaki Humbaba(Huvava) gibi korunmalıdır. Dikmece vd. yerlsrdeki zeytin bahçeleri köylününgeçim kaynağı olarak kalmalıdır. Yoksa, 2003’te sosyal gelişmişlik bakımından 27. sırada olan Hatay’ın 39. sıraya düşmesinin önüne geçmek mümkün değildir. Kısacası, yaşam alanlarının Hatay’ın ortaklaşmacı ve paylaşımcı kültürüne uygun biçimde yeniden canlandırılması sağlanmalıdır. Bunun için mücadele ve dayanışmaya devam edeceğiz.” dedi.
Etkinlik belgesellerin gösterimi ve katılımcıların katkılarıyla sona erdi.

Reklam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Fas’ta Deprem: Ölü Sayısı 632’ye Yükseldi, Halk Geceyi Sokaklarda Geçirdi

Tarih:

/

Yazar:

fasta deprem


Fas’ta Deprem: Ölü Sayısı 632’ye Yükseldi, Halk Geceyi Sokaklarda Geçirdi

Fas’ın Marakeş kentinde 7 büyüklüğünde meydana gelen depremde ölü sayısı 632’ye yükseldi, yaralı sayısı ise 329 oldu.

Reklam
hatayikesfet 1694262652681

Depremin ardından oluşan yıkım gün doğunca ortaya çıktı. Binalar yerle bir olmuş, sokaklar enkazla dolmuştu. Halk, geceyi sokaklarda geçirmiş, depremden korktuğu için evlerine dönmeye cesaret edememişti.

Fas hükümeti, depremden etkilenen vatandaşlara yardım etmek için seferber olmuş durumda. Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Fasta meydana gelen depremin ardindan olusan yikim gun dogunca ortaya cikti

Okumaya Devam Et

Dünya

WhatsApp’ta yabancı numaralardan gelen aramalar nasıl engellenir?

Tarih:

/

Yazar:

WhatsApp’ta yabancı numaralardan gelen aramaları engellemek için kullanıcılar için yeni bir özellik sunuldu. Öncelikle Türkiye’deki kullanıcıların, WhatsApp üzerinden Afrika ülkelerine ait numaralardan birçok arama alması şikayetlere neden oldu. Ancak artık bu sorunu çözmek daha kolay hale geldi.

Gelen şikayetlerin ardından WhatsApp, kullanıcıların bilinmeyen numaralardan gelen aramalara karşı daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayacak yeni bir seçenek duyurdu. Bu sayede, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları engellemek artık mümkün.

Reklam

Yapmanız gereken adımlar oldukça basit:

  1. WhatsApp uygulamasını açın ve sağ üst köşede bulunan üç noktalı menüye dokunun.
  2. Menüden “Ayarlar” seçeneğine girin.
  3. Ayarlar içinde “Gizlilik” seçeneğini bulun ve tıklayın.
  4. Gizlilik ayarları içinde “Aramalar” seçeneğine dokunun.
  5. “Bilinmeyen kullanıcıları sessize al” butonunu aktifleştirin.

Bu şekilde, rehberinizde kayıtlı olmayan kullanıcılardan gelen aramalar otomatik olarak sessize alınacak ve size bildirim gelmeyecektir. Böylece istenmeyen aramalarla ilgili rahatsızlık yaşamadan WhatsApp kullanımınıza devam edebilirsiniz.

WhatsApp’ın kullanıcılara sunduğu bu özellikle, gizliliğinizi koruyarak daha güvenli ve keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca, şüpheli durumları şirkete bildirerek WhatsApp’ın daha iyi bir platform haline gelmesine katkıda bulunabilirsiniz. Artık istemediğiniz sohbet ve aramalardan kolayca kurtulmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Emniyet Müdürleri kararnamesi yayımlandı: 52 ilin emniyet müdürü değişti

Tarih:

/

Yazar:

jyjjj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre 4 Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevine atama yapılırken 52 ilin emniyet müdürü değişti.

Emniyet Müdürlükleri Kararnamesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı. 52 ilin emniyet müdürü değişti. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne Engin Dinç, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Celal Sel atandı.

Reklam

Emniyet Müdürleri atama kararnamesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. 52 ilin emniyet müdürü değişirken Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına ise Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Mahmut Çorumlu, Samsun İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Polis Başmüfettişleri Selami Yıldız ve Caner Tayfur atandı. Ayrıca Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne Konya İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Elazığ İl Emniyet Müdürü Celal Sel atandı.

Söz konusu atama kararına göre; Düzce İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Bartın İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Muğla İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Celal Özcan, Kırıkkale İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Samsun İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Erzurum İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Denizli İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, Rize İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, Bolu İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Konya İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Karaman İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Manisa İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Bursa İl Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Hasan Yiğit, Bayburt İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, Gümüşhane İl Emniyet Müdürü Taner Cömert, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Trabzon İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Tunceli İl Emniyet Müdürü Hakan Duman, Yalova İl Emniyet Müdürü Salih Gözüm, Adıyaman İl Emniyet Müdürü Cihat Dağdeviren, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Mahmut Ay, Ağrı İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar, Ardahan İl Emniyet Müdürü Gökalp Şener, Artvin İl Emniyet Müdürü Hüseyin Adatepe, Bilecik İl Emniyet Müdürü Beyti Kalaycı, Bingöl İl Emniyet Müdürü Şükrü Orhan, Bitlis İl Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, Çorum İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan, Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Elazığ İl Emniyet Müdürü Adnan Karayel, Hakkari İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, Hatay İl Emniyet Müdürü Kadir Gökce, Isparta İl Emniyet Müdürü Ahmet Cengiz Koçak, Karabük İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, Kars İl Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Sinan Çamuroğlu, Kırşehir İl Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal, Malatya İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Mardin İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, Muş İl Emniyet Müdürü Serkan Karaman, Ordu İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, Osmaniye İl Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Erdem Bildirici, Uşak İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, Yozgat İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer oldu. 

Reklam
Okumaya Devam Et
Hatay nöbetçi eczaneleri
Reklam

En Çok Okunan